SSI Technologies, Inc. P51-300-A-W-MD-20MA-000-000
Mfr. Part # :
P51-300-A-W-MD-20MA-000-000
Description
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 4-20MA
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
P51-300-A-W-MD-20MA-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-300-A-W-MD-20MA-000-000 Tech Specifications
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:MD, 4 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C