SSI Technologies, Inc. P51-200-S-E-P-4.5OVP-000-000
Mfr. Part # :
P51-200-S-E-P-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V
DataSheet
P51-200-S-E-P-4.5OVP-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-200-S-E-P-4.5OVP-000-000 Tech Specifications
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:200PSI (1378.95kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:5V
  • Port Size:Male - 3/8" (9.52mm) UNF
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:Packard, 3 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C