SSI Technologies, Inc. P51-300-S-T-MD-20MA-000-000
Mfr. Part # :
P51-300-S-T-MD-20MA-000-000
Description
SENSOR 300PSIS 7/16 4-20 MA
DataSheet
P51-300-S-T-MD-20MA-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-300-S-T-MD-20MA-000-000 Tech Specifications
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Female - 7/16" (11.11mm) UNF
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:MD, 4 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C