SSI Technologies, Inc. P51-300-A-E-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Mfr. Part # :
P51-300-A-E-I36-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF .5-4.5V
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P51-300-A-E-I36-4.5OVP-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-300-A-E-I36-4.5OVP-000-000 Tech Specifications
  • Series:MediaSensor™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Absolute
  • Operating Pressure:300PSI (2068.43kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:5V
  • Port Size:Male - 3/8" (9.52mm) UNF
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:Cable 3'
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C