SSI Technologies, Inc. P51-100-S-G-MD-20MA-000-000
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Mfr. Part # :
P51-100-S-G-MD-20MA-000-000
Description
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 4-20 MA
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
P51-100-S-G-MD-20MA-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-100-S-G-MD-20MA-000-000 Tech Specifications
  • Series:MediaSensor™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:MD, 4 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C