SSI Technologies, Inc. P61-100-S-A-I12-5V-C
Mfr. Part # :
P61-100-S-A-I12-5V-C
Description
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP
DataSheet
P61-100-S-A-I12-5V-C PDF
Price is not available, please RFQ
P61-100-S-A-I12-5V-C Tech Specifications
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:1 V ~ 5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:-
  • Termination Style:12" Integral Harness
  • Maximum Pressure:300PSI (2068.43kPa)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C