SSI Technologies, Inc. P61-200-A-A-I24-5V-A
Mfr. Part # :
P61-200-A-A-I24-5V-A
Description
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP
DataSheet
P61-200-A-A-I24-5V-A PDF
Price is not available, please RFQ
P61-200-A-A-I24-5V-A Tech Specifications
  • Series:MediaSensor™
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Absolute
  • Operating Pressure:200PSI (1378.95kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:1 V ~ 5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:-
  • Termination Style:24" Integral Harness
  • Maximum Pressure:600PSI (4136.85kPa)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C