SSI Technologies, Inc. P51-500-S-Z-MD-20MA-000-000
Mfr. Part # :
P51-500-S-Z-MD-20MA-000-000
Description
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA
DataSheet
P51-500-S-Z-MD-20MA-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-500-S-Z-MD-20MA-000-000 Tech Specifications
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:MD, 4 Pin
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C