SSI Technologies, Inc. P61-1500-S-A-I12-20MA-A
Mfr. Part # :
P61-1500-S-A-I12-20MA-A
Description
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
DataSheet
P61-1500-S-A-I12-20MA-A PDF
Price is not available, please RFQ
P61-1500-S-A-I12-20MA-A Tech Specifications
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:1500PSI (10342.14kPa)
  • Output Type:Analog Current
  • Output:4 mA ~ 20 mA
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:8V ~ 30V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:-
  • Termination Style:12" Integral Harness
  • Maximum Pressure:4500PSI (31026.41kPa)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C