SSI Technologies, Inc. P61-100-S-A-I72-4.5V-A
Mfr. Part # :
P61-100-S-A-I72-4.5V-A
Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT W/TEMP
DataSheet
P61-100-S-A-I72-4.5V-A PDF
Price is not available, please RFQ
P61-100-S-A-I72-4.5V-A Tech Specifications
  • Series:MediaSensor™
  • Package:Bulk
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Temperature Compensated
  • Termination Style:72" Integral Harness
  • Maximum Pressure:300PSI (2068.43kPa)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C