SSI Technologies, Inc. P51-500-A-B-I36-4.5OVP-000-000
Mfr. Part # :
P51-500-A-B-I36-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 500PSIA 1/8NPT 4.5V
DataSheet
P51-500-A-B-I36-4.5OVP-000-000 PDF
Price is not available, please RFQ
P51-500-A-B-I36-4.5OVP-000-000 Tech Specifications
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:5V
  • Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Amplified Output, Temperature Compensated
  • Termination Style:Cable 3'
  • Maximum Pressure:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C