SSI Technologies, Inc. P61-750-S-A-I24-4.5V-C
Mfr. Part # :
P61-750-S-A-I24-4.5V-C
Description
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT W/TEMP
DataSheet
P61-750-S-A-I24-4.5V-C PDF
Price is not available, please RFQ
P61-750-S-A-I24-4.5V-C Tech Specifications
  • Series:MediaSensor™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Sealed Gauge
  • Operating Pressure:750PSI (5171.07kPa)
  • Output Type:Analog Voltage
  • Output:0.5 V ~ 4.5 V
  • Accuracy:±0.5%
  • Voltage - Supply:5V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:-
  • Termination Style:Cable
  • Maximum Pressure:2250PSI (15513.2kPa)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C