SSI Technologies, Inc. MG-200-A-MD-R
Mfr. Part # :
MG-200-A-MD-R
Description
SENSOR DIGITAL GAUGE 200PSI LCD
DataSheet
MG-200-A-MD-R PDF
Price is not available, please RFQ
MG-200-A-MD-R Tech Specifications
  • Series:MG-MD
  • Pressure Type:Vented Gauge
  • Operating Pressure:200PSI (1378.95kPa)
  • Output Type:Wheatstone Bridge
  • Output:4 mA ~ 20 mA, LCD Display
  • Accuracy:±0.25%
  • Voltage - Supply:12V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Termination Style:-
  • Maximum Pressure:600PSI (4136.85kPa)
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C