TE Connectivity Measurement Specialties MS121-00000U-100PG
Manufacturer :
TE Connectivity Measurement Specialties
Mfr. Part # :
MS121-00000U-100PG
Description
SENSOR 100PSIG O-RING 100MV 2'
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
MS121-00000U-100PG PDF
Price is not available, please RFQ
MS121-00000U-100PG Tech Specifications
  • Series:MSP100
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Vented Gauge
  • Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
  • Output Type:Wheatstone Bridge
  • Output:0 mV ~ 100 mV (5V)
  • Accuracy:-
  • Voltage - Supply:5V ~ 14V
  • Port Size:Male - 0.36" (9.14mm) O-Ring
  • Port Style:Barbed
  • Features:Temperature Compensated
  • Termination Style:Cable 2'
  • Maximum Pressure:150PSI (1034.21kPa)
  • Operating Temperature:0°C ~ 55°C