SSI Technologies, Inc. MG-2000-A-MD-R
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Mfr. Part # :
MG-2000-A-MD-R
Description
SENSOR DIGITAL GAUGE 2000PSI LCD
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
MG-2000-A-MD-R PDF
Price is not available, please RFQ
MG-2000-A-MD-R Tech Specifications
  • Series:MG-MD
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Vented Gauge
  • Operating Pressure:2000PSI (13789.51kPa)
  • Output Type:Wheatstone Bridge
  • Output:4 mA ~ 20 mA, LCD Display
  • Accuracy:±0.25%
  • Voltage - Supply:12V
  • Port Size:Male - 1/4" (6.35mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Temperature Compensated
  • Termination Style:-
  • Maximum Pressure:6000PSI (41368.54kPa)
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C