SSI Technologies, Inc. MG-200-B-9V-F
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Mfr. Part # :
MG-200-B-9V-F
Description
SENSOR 200 PSI 1/8 NPT
Catalog
Pressure Sensors, Transducers
DataSheet
MG-200-B-9V-F PDF
Price is not available, please RFQ
MG-200-B-9V-F Tech Specifications
  • Series:MG-9V
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Applications:Industrial Automation
  • Pressure Type:Vented Gauge
  • Operating Pressure:200PSI (1378.95kPa)
  • Output Type:Wheatstone Bridge
  • Output:LCD Display
  • Accuracy:±0.25%
  • Voltage - Supply:9V
  • Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
  • Port Style:Threaded
  • Features:Temperature Compensated
  • Termination Style:-
  • Maximum Pressure:600PSI (4136.85kPa)
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C