Omron Automation & Safety Services E3AS-HL500MN-M3J 0.3M
Manufacturer :
Omron Automation & Safety Services
Mfr. Part # :
E3AS-HL500MN-M3J 0.3M
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
Catalog
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
DataSheet
E3AS-HL500MN-M3J 0.3M PDF
Price is not available, please RFQ
E3AS-HL500MN-M3J 0.3M Tech Specifications
  • Series:E3AS-HL
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Sensing Method:Triangulation
  • Sensing Distance:1.378" ~ 19.685" (35mm ~ 500mm)
  • Voltage - Supply:10V ~ 30V
  • Response Time:1.5ms, 10ms, 50ms
  • Output Configuration:NPN-NC/NO
  • Light Source:Red Laser Diode (660nm)
  • Connection Method:Cable with Connector, M12
  • Ingress Protection:IP67, IP67G, IP69K
  • Cable Length:11.81" (300.00mm)
  • Adjustment Type:Teaching Method
  • Operating Temperature:-10°C ~ 50°C