Alliance 82501AMS
Manufacturer :
Alliance
Mfr. Part # :
82501AMS
Description
NEODYMIUM N45 DISC MAGNET
Catalog
Magnets - Multi Purpose
DataSheet
82501AMS PDF
Price is not available, please RFQ
82501AMS Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Shape:Cylindrical
  • Magnetization:Axial
  • Material:Neodymium Iron Boron (NdFeB)
  • Finish:Nickel (Ni)
  • Grade:N45
  • Gauss Strength:11700G, 12200G
  • Size:0.315" Dia x 0.098" H (8.00mm x 2.50mm)
  • Operating Temperature:120°C (TA)