Alliance 072509AMS
Manufacturer :
Alliance
Mfr. Part # :
072509AMS
Description
NEODYMIUM N35SH DISC MAGNET
Catalog
Magnets - Multi Purpose
DataSheet
072509AMS PDF
Price is not available, please RFQ
072509AMS Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Shape:Cylindrical
  • Magnetization:Diametric
  • Material:Neodymium Iron Boron (NdFeB)
  • Finish:Epoxy
  • Grade:N35SH
  • Gauss Strength:11800G, 12200G
  • Size:0.236" Dia x 0.098" H (6.00mm x 2.50mm)
  • Operating Temperature:150°C (TA)