Loadstar Sensors REB7-010M-A1K-C
Manufacturer :
Loadstar Sensors
Mfr. Part # :
REB7-010M-A1K-C
Description
10 KGF MINIATURE ANALOG KIT COMP
Catalog
Force Sensors
DataSheet
REB7-010M-A1K-C PDF
Price is not available, please RFQ
REB7-010M-A1K-C Tech Specifications
  • Series:REB7
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Operating Force:10.00kgf (22lbs)
  • Output:Analog Voltage (0.5V ~ 4.5V)
  • Sensor Type:Load Cell
  • Accuracy:±0.1%
  • Compensated Temperature:-10°C ~ 40°C
  • Voltage - Supply:5V ~ 10V
  • Actuator Type:Button with Threaded Stud
  • Actuator Style/Size:-
  • Includes:Sensor, Analog Interface, Power Supply, Calibration w/Certificate
  • Operating Temperature:-20°C ~ 60°C