Loadstar Sensors REB7-100M-A1K-T
Mfr. Part # :
REB7-100M-A1K-T
Description
100 KGF MINIATURE ANALOG KIT TEN
DataSheet
REB7-100M-A1K-T PDF
Price is not available, please RFQ
REB7-100M-A1K-T Tech Specifications
  • Operating Force:100.00kgf (220lbs)
  • Output:Analog Voltage (0.5V ~ 4.5V)
  • Sensor Type:Load Cell
  • Accuracy:±0.1%
  • Compensated Temperature:-10°C ~ 40°C
  • Voltage - Supply:5V ~ 10V
  • Operating Temperature:-20°C ~ 60°C