Loadstar Sensors RAS1-10KS-A1K-C
Mfr. Part # :
RAS1-10KS-A1K-C
Description
10K LB S-BEAM ANALOG KIT COMPRSN
DataSheet
RAS1-10KS-A1K-C PDF
Price is not available, please RFQ
RAS1-10KS-A1K-C Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Operating Force:4535.92kgf (10000lbs)
  • Output:Analog Voltage (0.5V ~ 4.5V)
  • Sensor Type:Load Cell
  • Accuracy:±0.02%
  • Compensated Temperature:-10°C ~ 40°C
  • Voltage - Supply:5V ~ 10V
  • Operating Temperature:-20°C ~ 60°C