Encoder Products Company 15T-14SA-2048NV1ROC-M00
Mfr. Part # :
15T-14SA-2048NV1ROC-M00
Description
1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 8MM
DataSheet
15T-14SA-2048NV1ROC-M00 PDF
Price is not available, please RFQ
15T-14SA-2048NV1ROC-M00 Tech Specifications
  • Encoder Type:Incremental
  • Output Type:Open Collector
  • Pulses per Revolution:2048
  • Voltage - Supply:5V ~ 28V
  • Actuator Type:10mm Open Center