Encoder Products Company 15T-14SA-0100NV1RHV-M00
Manufacturer :
Encoder Products Company
Mfr. Part # :
15T-14SA-0100NV1RHV-M00
Description
1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 8MM
Catalog
Encoders
DataSheet
15T-14SA-0100NV1RHV-M00 PDF
Price is not available, please RFQ
15T-14SA-0100NV1RHV-M00 Tech Specifications
  • Series:15T
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Encoder Type:Incremental
  • Output Type:Quadrature Line Driver with Index (Incremental)
  • Pulses per Revolution:100
  • Voltage - Supply:5V ~ 28V
  • Actuator Type:10mm Open Center