Nidec Copal Electronics REC16K25-205-B
Manufacturer :
Nidec Copal Electronics
Mfr. Part # :
REC16K25-205-B
Description
16MM MANUAL ENCODER, SINGLE SHAF
Catalog
Encoders
DataSheet
REC16K25-205-B PDF
Price is not available, please RFQ
REC16K25-205-B Tech Specifications
  • Series:REC16K
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Encoder Type:Optical
  • Output Type:Digital, Open Collector
  • Pulses per Revolution:25
  • Voltage - Supply:5V
  • Actuator Type:6.35mm Dia Flatted End