Sagrad SG901-1059B-3.3-H
Manufacturer :
Sagrad
Mfr. Part # :
SG901-1059B-3.3-H
Description
RX TXRX MODULE WIFI I-PEX SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
SG901-1059B-3.3-H PDF
Price is not available, please RFQ
SG901-1059B-3.3-H Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • RF Family/Standard:WiFi
  • Protocol:802.11b/g/n
  • Modulation:BPSK, CCK, OFDM, QPSK
  • Frequency:2.4GHz
  • Data Rate:150Mbps
  • Power - Output:20dBm
  • Sensitivity:-85dBm
  • Serial Interfaces:USB
  • Antenna Type:Antenna Not Included, I-PEX
  • Utilized IC / Part:-
  • Memory Size:-
  • Voltage - Supply:3.3V
  • Current - Receiving:110mA (Max)
  • Current - Transmitting:170mA (Max)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Operating Temperature:-15°C ~ 65°C