Inventek Systems ISM43362-M3G-L44-E-C2.4.0.2
Manufacturer :
Inventek Systems
Mfr. Part # :
ISM43362-M3G-L44-E-C2.4.0.2
Description
RX TXRX MOD WIFI TRACE ANT SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
ISM43362-M3G-L44-E-C2.4.0.2 PDF
Price is not available, please RFQ
ISM43362-M3G-L44-E-C2.4.0.2 Tech Specifications
  • Series:eS-WiFi™, WICED
  • Package:Tray
  • Part Status:Not For New Designs
  • RF Family/Standard:WiFi
  • Protocol:802.11b/g/n
  • Modulation:16QAM, 64QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM, QPSK
  • Frequency:2.4GHz
  • Data Rate:72.2Mbps
  • Power - Output:18dBm
  • Sensitivity:-93dBm
  • Serial Interfaces:UART
  • Antenna Type:Integrated, Trace
  • Utilized IC / Part:BCM43362
  • Memory Size:1MB Flash
  • Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
  • Current - Receiving:-
  • Current - Transmitting:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C