RadioControlli RC-S2LP-915
Manufacturer :
RadioControlli
Mfr. Part # :
RC-S2LP-915
Description
MULTICHANNEL TRANCEIVER MODULE S
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
RC-S2LP-915 PDF
Price is not available, please RFQ
RC-S2LP-915 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • RF Family/Standard:802.15.4
  • Protocol:6LoWPAN
  • Modulation:GFSK
  • Frequency:915MHz
  • Data Rate:38.4kbps
  • Power - Output:16dBm
  • Sensitivity:-128dBm
  • Serial Interfaces:GPIO, SPI
  • Antenna Type:Antenna Not Included, U.FL
  • Utilized IC / Part:S2-LP
  • Memory Size:-
  • Voltage - Supply:1.8V ~ 3.6V
  • Current - Receiving:7.2mA
  • Current - Transmitting:11mA ~ 20mA
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Operating Temperature:-30°C ~ 75°C