RadioControlli RCASK2-315
Manufacturer :
RadioControlli
Mfr. Part # :
RCASK2-315
Description
433.92MHZ AM RECEIVER MODULE
Catalog
RF Receivers
DataSheet
RCASK2-315 PDF
Price is not available, please RFQ
RCASK2-315 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Frequency:315MHz
  • Sensitivity:-107dBm
  • Data Rate (Max):4.8kbps
  • Modulation or Protocol:AM
  • Applications:AM Radio Receiver
  • Current - Receiving:6mA
  • Data Interface:-
  • Memory Size:-
  • Antenna Connector:-
  • Features:-
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-20°C ~ 80°C