TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ68R
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Mfr. Part # :
ROX3SJ68R
Description
RES 68.0 OHM 3W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ROX3SJ68R PDF
Price is not available, please RFQ
ROX3SJ68R Tech Specifications
  • Series:ROX, Neohm
  • Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • Resistance:68 Ohms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):3W
  • Composition:Metal Oxide Film
  • Features:Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
  • Temperature Coefficient:±350ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:Axial
  • Supplier Device Package:Axial
  • Size / Dimension:0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm)