Vishay / Dale RN60C4871FB14
Manufacturer :
Vishay / Dale
Mfr. Part # :
RN60C4871FB14
Description
RES 4.87K OHM 1/4W 1% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
RN60C4871FB14 PDF
Price is not available, please RFQ
RN60C4871FB14 Tech Specifications
  • Series:Military, MIL-R-10509/1, RN60
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Resistance:4.87 kOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.25W, 1/4W
  • Composition:Metal Film
  • Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
  • Temperature Coefficient:±50ppm/°C
  • Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
  • Package / Case:Axial
  • Supplier Device Package:Axial
  • Size / Dimension:0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)