TE Connectivity AMP Connectors C1010RJL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Mfr. Part # :
C1010RJL
Description
RES 10.0 OHM 10W 5% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
C1010RJL PDF
Price is not available, please RFQ
C1010RJL Tech Specifications
  • Series:C, CGS
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Resistance:10 Ohms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):10W
  • Composition:Wirewound
  • Features:-
  • Temperature Coefficient:±90ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Package / Case:Axial
  • Supplier Device Package:Axial
  • Size / Dimension:0.335" Dia x 1.500" L (8.50mm x 38.10mm)