TE Connectivity AMP Connectors HSC3004K7J
Mfr. Part # :
HSC3004K7J
Description
RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 300W
DataSheet
HSC3004K7J PDF
Price is not available, please RFQ
HSC3004K7J Tech Specifications
  • Series:HS, CGS
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Resistance:4.7 kOhms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):300W
  • Composition:Wirewound
  • Temperature Coefficient:±30ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Mounting Feature:Flanges
  • Size / Dimension:5.000" L x 2.811" W (127.00mm x 71.40mm)
  • Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)