TE Connectivity AMP Connectors HSC30010RJ
Mfr. Part # :
HSC30010RJ
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 300W
DataSheet
HSC30010RJ PDF
Price is not available, please RFQ
HSC30010RJ Tech Specifications
  • Series:HS, CGS
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Resistance:10 Ohms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):300W
  • Composition:Wirewound
  • Temperature Coefficient:±50ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Mounting Feature:Flanges
  • Size / Dimension:5.039" L x 2.874" W (128.00mm x 73.00mm)
  • Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)