TE Connectivity AMP Connectors THS10200RJ
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Mfr. Part # :
THS10200RJ
Description
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 10W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
THS10200RJ PDF
Price is not available, please RFQ
THS10200RJ Tech Specifications
  • Series:THS, CGS
  • Package:Bag
  • Part Status:Active
  • Resistance:200 Ohms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):10W
  • Composition:Wirewound
  • Temperature Coefficient:±30ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Features:-
  • Coating, Housing Type:Aluminum
  • Mounting Feature:Flanges
  • Size / Dimension:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)