TE Connectivity AMP Connectors HSC200R47J
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Mfr. Part # :
HSC200R47J
Description
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 200W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
HSC200R47J PDF
Price is not available, please RFQ
HSC200R47J Tech Specifications
  • Series:HS, CGS
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Resistance:470 mOhms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):200W
  • Composition:Wirewound
  • Temperature Coefficient:±50ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Features:-
  • Coating, Housing Type:Aluminum
  • Mounting Feature:Flanges
  • Size / Dimension:3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
  • Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)