Kamaya RLC35-R300FTE
Mfr. Part # :
RLC35-R300FTE
Description
RES 0.3 OHM 2/3W 1% 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
RLC35-R300FTE PDF
Price is not available, please RFQ
RLC35-R300FTE Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Resistance:300 mOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.667W, 2/3W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient:0/ +200ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.030" (0.75mm)