Kamaya RLC16-R082JTP
Mfr. Part # :
RLC16-R082JTP
Description
RES 0.082 OHM 1/4W 5% 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
RLC16-R082JTP PDF
Price is not available, please RFQ
RLC16-R082JTP Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Resistance:82 mOhms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):0.25W, 1/4W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)