Kamaya RPC209R1JTP
Mfr. Part # :
RPC209R1JTP
Description
RES 9.1 OHM 1/4W 5% 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
RPC209R1JTP PDF
Price is not available, please RFQ
RPC209R1JTP Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Resistance:9.1 Ohms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):0.25W, 1/4W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Temperature Coefficient:±100ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)