Kamaya RLC10-R900FTH
Manufacturer :
Kamaya
Mfr. Part # :
RLC10-R900FTH
Description
RES 0.9 OHM 1/8W 1% 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
RLC10-R900FTH PDF
Price is not available, please RFQ
RLC10-R900FTH Tech Specifications
  • Series:RLC
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:900 mOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.125W, 1/8W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient:0/ +200ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package:0402
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)