Kamaya RLC50K1R50FTE
Mfr. Part # :
RLC50K1R50FTE
Description
RES 1.5 OHM 3/4W 1% 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
RLC50K1R50FTE PDF
Price is not available, please RFQ
RLC50K1R50FTE Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Resistance:1.5 Ohms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.75W, 3/4W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient:±100ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.030" (0.75mm)