Kamaya RMC1/16SK154FTP
Manufacturer :
Kamaya
Mfr. Part # :
RMC1/16SK154FTP
Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RMC1/16SK154FTP PDF
Price is not available, please RFQ
RMC1/16SK154FTP Tech Specifications
  • Series:RMC
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:150 kOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.1W, 1/10W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient:±100ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package:0402
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)