Samsung Electro-Mechanics RC1005J3R0CS
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Mfr. Part # :
RC1005J3R0CS
Description
RES SMD 3 OHM 5% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RC1005J3R0CS PDF
Price is not available, please RFQ
RC1005J3R0CS Tech Specifications
  • Series:RC
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Resistance:3 Ohms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):0.063W, 1/16W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±300ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package:0402
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)