ROHM Semiconductor MCR01MRTF3003
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
MCR01MRTF3003
Description
RES SMD 300K OHM 1% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
MCR01MRTF3003 PDF
Price is not available, please RFQ
MCR01MRTF3003 Tech Specifications
  • Series:MCR
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Resistance:300 kOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.063W, 1/16W
  • Composition:Thick Film
  • Features:-
  • Temperature Coefficient:±100ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package:0402
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)