Vishay / Dale WSL2512R4000FEA
Mfr. Part # :
WSL2512R4000FEA
Description
RES 0.4 OHM 1% 1W 2512
DataSheet
WSL2512R4000FEA PDF
Price is not available, please RFQ
WSL2512R4000FEA Tech Specifications
  • Series:WSL
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Resistance:400 mOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):1W
  • Composition:Metal Element
  • Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Temperature Coefficient:±75ppm/°C
  • Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
  • Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)