Vishay / Dale WSL2512R0510FEB
Mfr. Part # :
WSL2512R0510FEB
Description
RES 0.051 OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
WSL2512R0510FEB PDF
Price is not available, please RFQ
WSL2512R0510FEB Tech Specifications
  • Series:WSL
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:51 mOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):1W
  • Composition:Metal Element
  • Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Temperature Coefficient:±75ppm/°C
  • Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
  • Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)