Vishay / Dale RCP2512W1K60JTP
Manufacturer :
Vishay / Dale
Mfr. Part # :
RCP2512W1K60JTP
Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 3.5W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCP2512W1K60JTP PDF
Price is not available, please RFQ
RCP2512W1K60JTP Tech Specifications
  • Series:RCP
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:1.6 kOhms
  • Tolerance:±5%
  • Power (Watts):3.5W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±150ppm/°C
  • Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
  • Package / Case:2512 (6432 Metric)
  • Supplier Device Package:2512
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
  • Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)