Yageo AA0402FR-075M1L
Manufacturer :
Yageo
Mfr. Part # :
AA0402FR-075M1L
Description
RES SMD 5.1M OHM 1% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AA0402FR-075M1L PDF
Price is not available, please RFQ
AA0402FR-075M1L Tech Specifications
  • Series:AA
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:5.1 MOhms
  • Tolerance:±1%
  • Power (Watts):0.063W, 1/16W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±150ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package:0402
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)