Vishay / Dale RCP0505W620RGEB
Manufacturer :
Vishay / Dale
Mfr. Part # :
RCP0505W620RGEB
Description
RES SMD 620 OHM 2% 1.4W 0505
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCP0505W620RGEB PDF
Price is not available, please RFQ
RCP0505W620RGEB Tech Specifications
  • Series:RCP
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:620 Ohms
  • Tolerance:±2%
  • Power (Watts):1.4W
  • Composition:Thick Film
  • Features:Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient:±150ppm/°C
  • Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
  • Package / Case:0505 (1412 Metric)
  • Supplier Device Package:0505
  • Ratings:-
  • Size / Dimension:0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
  • Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)