Susumu RG2012V-5231-P-T1
Manufacturer :
Susumu
Mfr. Part # :
RG2012V-5231-P-T1
Description
RES SMD 5.23KOHM 0.02% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
RG2012V-5231-P-T1 PDF
Price is not available, please RFQ
RG2012V-5231-P-T1 Tech Specifications
  • Series:RG
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Resistance:5.23 kOhms
  • Tolerance:±0.02%
  • Power (Watts):0.125W, 1/8W
  • Composition:Thin Film
  • Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient:±5ppm/°C
  • Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package:0805
  • Ratings:AEC-Q200
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)